Výchočeský pohár v Orientačním běhu – 20. 4. 2024

Výchočeský pohár v Orientačním běhu – 20. 4. 2024

 

17.4.2024 Konečně jsme pro Vás upekli pokyny – poslední informace k závodu! A nejen je …😊
POZOR ZMĚNA PARKOVIŠTĚ, prosíme, řádně prostudujte příjezdové možnosti do Nového Bydžova! Ilustrační mapky na konci pokynů.

12.4.2024 I přes veškeré dohody s majiteli pozemků, někde nastal informační šum a zcela náhodou jsme při závěrečné inspekci míst pro závodní kontroly zjistili, že se naše akce na jednom z pozemků zásadně prolíná s jinou významnou akcí! Ach jo…, ale jenom srabi se hned vzdávají! Voilá a nové tratě jsou tu! Věříme, že stejně zajímavé a udělají Vám radost! Finální parametry jsou TADY!

8.4.2024 Byly zveřejněny předběžné parametry tratí.
Vedle ostrých závodních kategorií jsou vypsány i 2 kategorie pro úplné začátečníky – kategorie P pro příchozí a účastníky Novobydžovského bloudění a HDR – pro ty nejmenší za doprovodu rodičů, u které je cesta mezi jednotlivými kontrolami dokonce vyznačena fáborky. Cestu je možné absolvovat pomalým během, jarní procházkou s dětmi nebo dokonce i procházkou s kočárkem. Orientační běh je tak úplně pro všechny, kteří nechtějí jen sedět doma!

7.4.2024 Na tratích se letos podílí osvědčená stavitelská dvojice Jan Čihák a Radek Vávra. Pečlivě propočítávají volby postupů tak, aby tratě byly zajímavé a ve výsledcích hrála roli zralá úvaha závodníka a nikoliv náhoda, překvapení či nečitelnost mapy! Na fair play závodu bude dohlížet svým zkušeným okem hlavní rozhodčí Martin Vávra.
Jak probíhá celý závod? Centrum, neboli shromaždiště závodníků je na bydžovském koupališti, odkud se závodníci na svůj startovní čas dostanou po modrobílých fáborcích na START závodu. Těsně za startem obdrží závodníci mapu a od mapového startu (na mapě označeno fialovým trojúhelníkem) začíná vlastní orientace po jednotlivých kontrolách (fialové kroužky) v pořadí, jak jsou vyznačeny na mapě. Průchod každé kontroly zaznamená závodník vložením elektronického čipu (vlastního nebo vypůjčeného při registraci) do krabičky s otvorem, jenž je její součástí. Postup k nim je na libovolném zvážení závodníka za předpokladu, že nejsou překonávány žádné zakázané prostory, jako například soukromý pozemek (na mapě olivová zelená), nepřekonatelné porosty, a to i za předpokladu, že by je závodník byl fyzicky schopen překonat (tmavá zelená) nebo fialové křížkování. Závod je ukončen cílovou kontrolou (dvojitý fialový kroužek), viz mapové značky. O pořadí závodníka rozhoduje správné oražení kontrol a dosažený čas. Více jak na první orienťák si můžete stáhnout ZDE.

3.4.2024 Speciální podrobná mapa je základním orientačním nástrojem při závodu a její autor Petr Čihák při letošní tvorbě a vyměřování v terénu nejednou čelil zvídavým dotazům místních – „co nám to tu radnice zase chystá za překvapení…??!“😊 Pohyb podle mapy je relativně jednoduchý, a to zvláště ve městě, kde je mnoho výrazných a jasných orientačních bodů ( domy, silnice, parky/parčíky atd. ). Orientaci výrazně ulehčí alespoň základní znalost mapových značek a značek zakázaných prostorů. Přestože se většina závodů běhá v lesních porostech, orientační běh ve městě je tou pravou příležitostí okusit nový sport!
Mapa formátu A4 a měřítku 1:4000 bude vytištěna na voděodolném materiálu. Přestože chystáme krásné a slunečné počasí, člověk nikdy neví…😊

28.3.2024 Těm, kteří orientační běh již znají, není třeba tuto krásnou sportovní disciplínu dále představovat. V rámci mistrovského závodu budou však připraveny i tratě pro úplné začátečníky nebo rodiče s dětmi. Neváhejte a přijďte okusit zábavné Novobydžovské bloudění!
Sledujte dále naše webové stránky pro získání dalších informací.

20.3.2024 Zveřejněn ROZPIS závodu – základní informace o akci

14.3.2024 Místem, kam si vás letos dovolujeme pozvat, je východočeský Nový Bydžov. Historie tohoto města začíná v roce 1305, kdy je poprvé zmiňován jako královské město pod patronací krále Václava II. Pečlivě naplánovaný geometrický půdorys města svědčil o jeho středověkých kořenech. Tehdy se jeho dlážděnými uličkami rozléhaly kroky obchodníků, řemeslníků a měšťanů.
Ne jinak je tomu dnes, navíc se nově přidávají kroky orientačního běžce, který může obdivovat ukryté krásy i těch nejzapadlejších koutů sedmitisícového města. Města, ve kterém z tradičních výrobních podniků po roce 1989 nezůstal prakticky žádný – zanikly koželužna, mlékárna, cukrovar a bývalé sklárny se proměnily v menší soukromé výrobny. Nová průmyslová zóna vyrostla na okraji města v Zábědově a postupně se plní novými podniky.
Město nabízí řadu sportovišť a kulturních zařízení a ne nadarmo se nazývá městem škol. Jsou zde dvě mateřské, tři základní, základní umělecká škola a tři střední školy.
Přijďte s námi objevit kraj, ve kterém jste doposud jistě mnoho času nestrávili… 😊

6.3.2024 První jarní dny otevírají i nové stránky našeho závodu! Přijměte pozvání k strávení pohodového sportovního odpoledne na akci, jejíž příprava je již dnes v plném proudu!
A jak už je pravidlem, na těchto stránkách v pravý čas najdete vše podstatné. Vedle toho každý týden přidáme střípky a zajímavosti z příprav tohoto závodního klání, které nás opět zavede do dosud nezmapovaného a neběhaného prostoru. Sledujte s námi přípravy na letošní mistrovství oblasti ve sprintu, závodu Východočeského poháru 2024!