Archiv novinek 2023

Archiv novinek 2023

Zakončení sezóny – Zdobín (11. 11.)
Na závěr závodní sezóny Radek připravil na Zdobíně oddílový přebor. A jak to dopadlo? Své kategorie vyhráli Jan Čihák, Bára Saifrtová a Anička Jindrová. Kompletní výsledky jsou zde. A jak to tam vypadalo naleznete ve fotogalerii.

19. kolo VčP – Choceň (4. 11.)
Poslední závod VčP této sezóny je za námi. Tento závod se běžel za krásného podzimního počasí v lese na okraji Chocně. Z našeho oddílu byl nejúspěšnější Martin Vávra, kterému se podařilo opět zvítězit ve své kategorii. Na hezkém 4. místě doběhl David Zollmann a na 5. místě Radek Vávra. Do první desítky se vešeli i Kuba Čihák na 8. místě a Petr Rücker na 9. místě.

18. kolo VčP – Hradec Králové (29. 10.)
I při předposledním letošním závodě VćP, který se běžel v hradeckých lesích, počasí přálo. A i tentokrát se závod povedl Martinu Vávrovi, který doběhl na 2. místě. Hradecký terén sedl i Honzovi Horákovi, který doběhl na 6. místě. Do první desítky se vešli i Jana Saifrtová, Matěj Čihák i Radek Vávra.

17. kolo VčP – Vítězná (21. 10.)
Za krásného podzimního počasí se ve Vítězné běžel letošní již 17. závod VčP. A v tomto závodě získali Martin Vávra a Martin Škorpil nejvyšší trofeje ve svých kategoriích. „Na bednu“ se dostal i Radek Vávra, který doběhl na 3. místě. Na pěkném 5. místě se umístil i Mikuláš Bernard. Pokud chcete vidět naše borce v akci, tak se podívejte do fotogalerie, kde je pár fotek ze závodu.

Odpoledne s orientačním během (12. 10.)
Ve čtvrtek 12.10.2023 jsme pro bydžovské základní školy připravili další sportovní odpoledne s orienťáckou tématikou a na osvědčeném OB bludišti správnou cestu hledalo na 70 dětí! Se začátkem akce bohužel začalo i pršet a tak plánovaný piknik a společné povídání na konci akce zůstalo na příště.

16. kolo VčP – Stav (7. 10.)
U obce Stav se běželo další kolo VčP, ve kterém se podařílo Radku Vávrovi opět zvítězit ve své kategorii. Honza Čihák doběhl na 3. místě, stejně jako Marcela Vaňurová a Tonda Jindra. A na rozšířenou „bednu“ ve svých kategoriích se dostalo sourozenecké duo Matěj a Kuba Čihákovi, kteří  oba shodně vybojovali hezká 5. místa. Za zmínku stojí i napínavý souboj mezi Honzou Horákem a Petrem Rückerem, ze kterého vyšel vítězně Honza, který Petra předběhl o 16 sekund. A díky Petru Čihákovi si můžete ve fotogalerii prohléhnout i fotky ze závodu.

15. kolo VčP – Rudník (30. 9.)
Jen dva dny po čtvrtečním dvouzávodě se v Rudníku běželo další kolo VčP. I tentokrát členové našeho oddílu neodjeli s prázdnou a Radek Vávra si odvážel vítězství. Na stupně vítězů se postavil i Matěj Číhák, který doběhl na 3. místě. Na pěkném 5. místě doběhla i Jana Saifrtová. Několik fotek ze závodu je k vidění ve fotogalerii.

13. a 14. kolo VčP – Dvůr Králové nad Labem (28. 9.)
Ve sváteční den se v okolí Dvora Králové běžely hned dva závody pořádané OAV. Dopolední krásná, ale rychlá trať v dobře průběžném lese s mnoha cestami předznamenávala orientačně jednoduchý závod. Přesto některé kontroly dokázaly potrápit! Z výkonů účastníků našeho klubu je pak třeba vyzdvihnout krásné 4. místo Báry Saifrtové (D12C) a Davida Zollmanna (H12D), 7. místo Matěje Čiháka (H12C). Kompletní výsledky ZDE.
Co vedlo organizátory k pořádání sprintu v prostoru plného marastu, odpadků atd., těžko říct, tento závod však rozhodně pozitivním zážitkem nebyl! Přesto je třeba se hluboce uklonit před těmi, kteří absolvovali a ještě se dokázali dobře orientovat! Matěj Čihák (H12C), Jana Saifrtová (D45D) na 6.místě a Tomáš Saifrt (H45C) na 9. místě takovými rozhodně jsou! Kompletní výsledky ZDE.

Mistrovství ČR na krátké trati – Samotín (16. – 17. 9.)
Ten samý víkend jako 12. kolo VčP se v Samotíně běželo Mistrovství ČR na krátké trati. V tomto závodě jsme měli jediného zástupce – Honzu Čiháka. V sobotní kvalifikaci doběhl na 5. místě, takže s přehledem postoupil do nedělního finále. V tomto finále ztráta na vítěze 3:25 stačila bohužel až na 13. místo.

12.kolo VčP – Studené (16. 9.)
V sobotu se běžel první závod podzimní sezóny. Naši nižší účast měl na svědomí fakt, že Studené u Pastvinské přehrady je přeci jen pro nás dost daleko. Ale i přes to jsme měli zastoupení na stupních vítězů. Zasloužila se o to Marcela Vaňurová, která doběhla na krásném 2. místě. Dařilo se i Olče Čihákové, která skončila na 7. místě.

Nuda ? Neznáme… ! Smetanovy sady (4. 9. ) 
4.9.2023 se v Hořicích konal další ročník tradiční propagační akce „Nuda? Neznáme…!“, na kterou jsme v rámci místního parku připravili jednoduchý okruh pro ty nejmenší děti. Přes 130 dětí si vyzkoušelo práci s mapou a naprostá většina prošla všech 5 kontrol, a to v čase, za který by se leckterý orienťák nemusel stydět. Krásné letní počasí podkreslilo příjemnou atmosféru akce, která jistě dětem zpříjemnila první školní dny a některé z nich třeba přivede k pohybu i v budoucnu.

Letní tábor – Králíky (19. 7. )
Léto bývá časem odpočinku, výletů a dovolených, ale také dětských táborů, na kterých děti získávají nové kamarády, dovednosti a zkušenosti s novými aktivitami. Ne jinak tomu bylo na příměstském táboře, pořádaném v obci Králíky nedaleko Nového Bydžova, kde jsme 19.7.2023 v rámci sportovního areálu připravili pro 5 soutěžících týmů štafety v orientačním běhu. Práce s úplně nejmenšími dětmi byla výzvou, nicméně jejich nadšení a závěrečné velké povzbuzování běhu vedoucích ukázalo, že aktivita nepadla mimo úrodnou půdu a kdo ví, třeba se s některými za rok za dva potkáme v lese…😊 Několik fotografií z akce ZDE.

Veronika Vojtěchová – nar. 11. 7. 2023
Evča a Liborek oznamují, že se jim dnes narodila dcera Veronika. Verunka, mamka, brácha i taťka jsou v pořádku.

MTBO 5DAYS 2023 – Doksy (5. – 9. 7.)
Čas letních prázdnin je v orientačních sportech většinou časem odpočinku, ale i časem pro vyzkoušení si nových aktivit a sportů. První zkušenosti s MTBO se rozhodli získat Matěj a Jakub Čihákovi, a to v průběhu 5-ti denních závodů v Doksech ve dnech 5. až 9. 7. Jelikož oddíl z Jičína pořádá letos MS v MTBO, přijela si pod Bezděz české terény vyzkoušet i řada reprezentačních týmů, včetně veteránů a závodníků v žákovských kategoriích. V početné mezinárodní účasti si kluci nevedli vůbec špatně, nulové zkušenosti ze závodů MTBO kompenzovali výbornou prací s mapou a nasazením. Ve všech etapách se umístili do 10. místa, v celkovém pořadí Matěj v kategorii M12 skončil na krásném 5. místě, Kuba v M14 do poslední chvíle bojoval o stříbrnou medaili, která mu však nakonec utekla o 17 sekund!, na vítězného Litevce pak ztratil pouze 2,41 min.

MTBO 5Days, jehož součástí byly i závody Českého poháru, se účastnili i zkušení bikeři Martin & Martin ml. Vávrovi. Ve sprintu se umístili na 18. a 19. místě, v hromadném startu oba shodně na 10. místě ( mezi závodníky z ČR Martin st. na 3. místě! ), na dlouhé trati pak na 17. a 36. místě. V celkovém pořadí se Martin starší umístil v kategorii M60 na úžasném 9. místě, třetí mezi českými závodníky.  Martin ml. bohužel v poslední etapě vynechal jednu kontrolu a nebyl celkově klasifikován.

Veteraniáda – Světlá pod Ještědem (1.-2.7. )
Pro většinu jarní sezona skončila, ne však pro Martina Vávru, který byl pod Ještědem našim jediným zástupcem na vrcholu sezóny pro veteránské kategorie. V sobotní klasice obsadil Martin 5. místo, čtvrté mezi českými závodníky. N bronz mu chybělo pouhých 31 vt., které nechal na postupu na osmou kontrolu. Stejného umístění dosáhl i na nedělním midlu, tentokrát na bronz chyběla minuta. Martin ukázal, že ve své kategorii patří do absolutní české špičky.

Zakončení jarní sezóny – Hořice (27. 6.)
A je to tady! Prázdniny klepou na dveře, tak je nejvyšší čas se rozloučit s jarní běžeckou sezónou. A my jsme na to nezapomněli a v rámci posledního předprázninového tréninku jsme si v autokempu U Věže poměřili síly v superspintu, ve kterém zvítězili všichni, takže každý účastník si zasloužil guláš nebo něco podobně zdravého a dobrého. Jak to tam vypadalo si můžete prohlédnou ve fotogalerii. Přejeme všem krásné prázdniny, dobrý směr a rychlé nohy těm, kteří o nich nebudou jen lehošit, ale vyrazí třeba i na nějaké vícedenní závody a po prázdninách se těšíme opět na viděnou.

MČR Rogaining  – Vejvanov (24.6.)
V okolí Berounky na Křivoklátsku se konalo MČR v orientačním běhu s časovým limitem 24 hodin. V závodě na 12 hodin v kategorii žen zvítězila Šárka Rückerová spolu s Markétou Tučkovou. Gratulujeme.

11.kolo VčP – Hřídelec (24. 6.)
Tuto sobotu se v Hřídelci běželo poslední kolo VčP před prázdninami. A ani tentokrát zástupci našeho oddílu neodjížděli s prázdnou. Martinu Škorpilovi se dařilo a vyhrál svou kategorii. Martin Vávra skončil na druhém místě se ztrátou pouhé 2 sekundy na vítěze. A třetí místa vybojovali Matěj i Kuba Čihákovi.

Jelikož to byl poslední závod jarní části Vč poháru, máme tu konečné pořadí žebříčku žactva, výsledky našich závodníků:
D12C – Bára Saifrtová   16. 
D12D – Štěpánka Rathouská   6.
H12C – Matěj Čihák   3.
H12D – David Zollmann   2.
H12D – Jonatán Bernard   19.
H14C – Jakub Čihák   5.
H14C – Marek Škorpil   18.
H14D – Matěj Saifrt 1.
H14D – Antonín Jindra   7.
H14D – Mikuláš Bernard   11.
H14D – Matěj Parkos   25.

Dle dosažených výsledků si Bára, Matěj Č., Kuba a Marek zajistili pro rok 2024 licenci B. Dle výborných výsledků Kuby v Žebříčku B, kde je průběžně na 6. místě, je však pro něho velká pravděpodobnost zisku Áčkové licence. Pro Matěje a Kubu to též znamená možná nominace na MČR žákovských družstev za Východočeskou oblast. 
V pořadí Mistrovství Východočeské oblasti družstev drží naše žactvo z 19 klasifikovaných skvělé 6. místo.

Zahradní slavnosti Klicperky – Nový Bydžov (16. 6.)
16.6.2023 proběhl 5.ročník Zahradních slavností Klicperky v Novém Bydžově. Po navázání kontaktu v minulém roce a úspěšném bloudění s žáky této základní školy v blízkém lese jsme pro jejich tradiční akci letos připravili orientační bludiště. Na čtyřech tratích rozdílné obtížnosti si žáci ( ale i jejich učitelé ) mohli vyzkoušet svůj smysl pro orientaci. A klobouk dolů – dařilo se jim více než dobře! Těšíme se na další společnou akci! Několik fotografií z akce ZDE.

Mistrovství ČR na klasické trati – Neslovice (10.-11. 6.)
Dne 10.-11. června se v jihomoravských Neslovicích konal jeden z vrcholů letošní orientační sezóny – MČR na klasické trati. V sobotní kvalifikaci si Honza Čihák velmi přál probojovat se do finálových rozběhů. Jeho sen se však začal bortit hned na nevhodně vybraném královském postupu na 2. kontrolu, podobnou chybu opakoval na kontrolu 4. a následně ho o postup připravila špatná dohledávka na kontrole 10. Celkové 9. místo bohužel nestačilo na finále A.
I v neděli se nervozita podepsala na Honzově výkonu, kdy ztratil dlouhé 4 minuty hned na 1.kontrolu a po již cíleně pomalejším běhu dosáhl 15. místa v B-éčkovém finále. I o tom sport někdy je!

10. kolo VčP a Mistrovství oblasti štafet – Borovnice (3. 6.)
V sobotu se v Borovnici běžely hned dva závody. Dopoledne se běželo 10. kolo VčP a odpoledně bylo Mistrovství oblasti štafet. V obou závodech jsme měli želízka v ohni. A jak to pro naše oddílové barvy dopadlo? Dá se říct, že výborně. Dopoledne na prvních místech ve svých kategoriích doběhli Martin Vávra a Martin Škorpil. Na druhých místech skončila Marcela Vaňurová a Matěj i Honza Čihákovi a ani čtvrtá místa Davida Zollmanna a Kuby Čiháka nejsou špatná. Z odpoledního závodu si štafeta ve složení Martin Vávra, Martin Škorpil a Radek Vávra odvezla mistrovský titul a štafeta ve složení Marek Škorpil, Matěj Saifrt a Kuba Čihák si odvážela stříbrnou medaili. Stříbrnou medaili si odvážel i Honza Čihák, který byl členem jičínské štafety.
   

Žebříček A + žebříček B (27. a 28. 5.)
O uplynulém víkendu proběhly další závody žebříčku A a první kolo závodů žebříčku B. V Ačkové kategorii náš klub v Jeseníkách reprezentoval Honza Čihák. V sobotu na krátké trati dosáhl velmi hezkého výsledku v podobě 12.místa, a to i přes dvě půlminutové chyby v první polovině. Na těžkou klasickou trať v neděli zbylo tak již méně sil, přesto Honza obsadil slušné 22. místo!
V žebříčku B premiérově startoval Kuba Čihák. V sobotu na krátké trati v Libereckém kraji zaznamenal fantastický výkon a obsadil spolu s dalšími dvěma závodníky 5. místo, se ztrátou jedné sekundy na místo čtvrté, respektive sedmi sekundami na bednu! Klasická trať není Kubovým oblíbeným šálkem kávy a i přesto zaznamenal v neděli na náročné kopcovité trati krásné 12.místo! Béčkových závodů se účastnil i Marek Škorpil, který v sobotu obsadil 13. místo, v neděli pak 53. Není každý den posvícení, přesto i jemu slušné výkony přinesly drahocenné body do žebříčku!

9. kolo VčP – Rychnov nad Kněžnou (20. 5.)
Další kolo, které se běželo za krásného počasí v lesích u rychnovského koupaliště, bylo opět Mistrovstvím oblasti tentokrát na krátké trati. A i tentokrát nějaké ty medaile „zbyly“ na naše závodníky. Velmi dobře si vedla Jana Saifrtová a její syn Matěj, kteří zvítězili ve svých kategoriích. A mistrovský titul si odvážel Martin Vávra. Měli jsme hned několik závodníků na druhých místech a to Petra Čiháka, Radka Vávru a Martina Škorpila. Třetí místa vybojovali Matěj Čihák a Kuba Čihák.

8. kolo VčP – Jilemnice (13. 5.)
8. kolo VčP bylo současně i Mistrovstvím oblasti na klasické trati. Ani tentokrát naši borci neodjížděli s prázdnou. První místa si odváželi Marcela Vaňurová a Martin Škorpil. I druhá místa byla dvě a to pro Matěje Saifrta a také Martina Vávru, který kousek za sebou nechal bráchu Radka, který stanul na 3. místě. Nepopulární 4. místa „zbyla“ na Štěpánku Rathauskou, Janu Saifrtovou a Matěje Čiháka.

Sázení stromků – Polšť (30.4.)
V neděli dopoledne před čarodějkama jsme se sešli v lese u Polště, abychom pro budoucí generace orienťáků (tedy ne jen pro ně) zasázeli opět kousíček nového lesa. Počasí bylo ideální, velikost oplocenky na dopoledne tak akorát.
   
 

6. a 7. kolo VčP – Semín a Přelouč (29. 4.)
Za proměnlivého počasí se v sobotu 29.4. běžela další dvě kola Východočeského poháru. Dopoledne to byla krátká trať s centrem v Semíně. V tomto závodě se nejlépe dařilo Janě Saifrtové, která doběhla na 2. místě. Dařilo se i Matějovi Čihákovi, který skončil na 3. místě a také Martinovi Vávrovi umístěném na 4. místě. Odpoledne se běželo v Přelouči mistrovství oblasti ve sprintu. Ani z tohoto závodu neodešli naši běžci s prázdnou. Nejúspěšnější byl Matěj Saifrt, který zvítězil ve své kategorii. 2. místa si odváželi Matěj Čihák a Martin Vávra a ani 4. místa, na kterých se umístili Jana Saifrtová, Kuba i Petr Čihákovi, nejsou vůbec špatná. Pár fotek ze závodů najdete ZDE.

4. a 5. kolo VčP – Letohrad a Přívrat (15. 4.)
V sobotu 15.4. se konalo 4. a 5.kolo Východočeského poháru. Dopolední sprint se běžel na biatlonové střelnici v Letohradě. Labyrint cest a cestiček v částečně zalesněném terénu však nezamotal hlavu našim borcům a tři z nich získali stříbrnou medaili ve své kategorii – Matěj Čihák, Jonatán Bernard a Martin Vávra. Nádherné 4. místo obsadila Marcela Vaňurová a Mikuláš Bernard, Kuba Čihák stanul pak na 6.místě. Obrazem ZDE.
Odpoledne se pak běžela krátká trať v okolí České Třebové na mapě Peklák. Na kopcovitém a velmi podmáčeném terénu si ve svých kategoriích nejlépe vedli David Zollmann a Marcela Vaňurová – 2.místo, bronzovou pozici s jistotou obsadil Martin Vávra. Hned na dalších místech se však umístilo několik dalších závodníků z našeho klubu – celkové výsledky ZDE a několik fotografií z místa ZDE.

3. kolo VčP – Vamberk (1. 4.)
Aprílové počasí neodradilo 19 borců našeho oddílu, aby si poměřili síly se svými soupeři. A jak dopadli? Nebylo to vůbec špatné, protože Honza Čihák vyhrál svou kategorii, a nebyl jediný, který obsadil medailové pozice. Na druhém místě se umístili David Zollmann, Matěj Saifrt a Martin Vávra. A na třetím místě doběhli Marcela Vaňurová, Matěj Čihák a Radek Vávra. Pokud chcete vidět momentky našich závodníků v akci, koukněte se ZDE.

2. kolo VčP – Prasek (25. 3.)
Za vrtkavého jarního počasí proběhlo v Prasku u Nového Bydžova další kolo VčP. Tentokrát z našeho oddílu nestanul nikdo na stupních vítězů. Mělo to jeden prostý důvod – tento závod pořádal náš oddíl. Do Prasku dorazilo a cílem proběhlo 890 závodníků. Věříme, že většina z nich odjížděla celkem spokojena. Pokud chcete vidět, jak to tam vypadalo, můžete se podívat na několik fotek ze závodu, které naleznete ZDE.

1. kolo VčP – Běleč nad Orlicí (18. 3.) 
Uplynulá sobota byla ve znamení prvního jarního závodu v Bělči u Hradce Králové, kterého se účastnilo hned 21 závodníků z našeho klubu! A byla velmi úspěšná, kdy za krásného jarního počasí cinklo hned 7 medailí – 1x zlatá, 4x stříbrná a 2x bronzová. Stejně tak dobrou zprávou byl fakt, že nikdo ze závodníků nebyl DISK, a to ani úplný nováček Matěj Parkos, který skončil na krásném 8.místě ve své kategorii! Všechny výsledky najdete ZDE. V neděli si pak ještě na pomyslnou zlatou sáhl ve veřejném závodě štafet Honza Čihák, který však tentokráte běžel za SJC Jíčín. Předcházející jarní soustředění tak přineslo své ovoce…😊 Několik fotografií z akce můžete najít ZDE.

Jarní soustředění klubu – 12. 3. 
Dne 12.3.2023 se uskutečnilo tradiční jarní soustředění klubu. Původně dvoudenní akce se díky nepřízni počasí smrskla na den pouze jeden, přesto v průběhu neděle účastníci řádně poladili formu na první jarní závody, které již doslova klepou na dveře! V první části byla v hradeckých lesích na programu „švýcárna“, a tedy pohyb podle azimutu. Odpoledne pak přišly na řadu „linie“, bystřící oko pro pohyb po výrazných liniích jako jsou rozhraní porostů, potůčky, stezky, stezičky… Občasné paprsky slunce podkreslily příjemnou atmosféru společné akce, která završila přípravu na jarní sezónu!
   

Sportovci města Hořice za rok 2022 – 23. 2. 
Ve čtvrtek 23.2. v radničním sále se konalo slavnostní vyhlášení již 20. ročníku ankety Sportovec města Hořice za rok 2022. V kategorii mládež byl vyhlášen nejlepším sportovcem z devíti nominovaných Honza Čihák, gratulujeme !
 

 

Zimní soustředění – 3. – 5. 2.
O víkendu proběhlo v Krkonoších každoroční zimní soustředění na Packé. Téměř dvě desítky účastníků si letos užilo čerstvé nadílky sněhu a na běžkách či skialpech objevovali krásy našich velehor. Zvláštní poklonu si pak zaslouží hlavně Ti nejmenší, kteří ani za nevlídného sobotního počasí nezůstali za kamny a v neděli pak schroupali úctyhodnou dávku kilometrů při celodenním výletu! To již za bezvětří a intenzivního sluníčka, tedy počasí jako v ráji! Několik fotografií z víkendu naleznete ZDE.
        

Web závodu
Byl otevřen web námi pořádaného závodu Východočeského poháru 2023. Přijděte si s námi 25.3. zaběhat na VENTURKU!